Ana Sayfa
Biyografi
Köşe Yazıları
Haberler
Fotoğraflar
Top-10
Reklamlar
Videolar
İletişim
   
   

PROGRAMLARIM

Nihat'la Temcit Pilavı
(Hafta içi Her Gün 16:00-18:00 Arasında)
Detaylar için Tıklayınız...

Dış Kapının Mandalı
(Pazartesi,Salı,Çarşamba 13:00-14:00 Arasında, Sokaktan Canlı

Detaylar için Tıklayınız...

 

Sitede Gezerken Dinle...

  

 
   
   
   
   

REKLAM

RADYO DİNLEME SIKLIĞI
RTÜK vasıtasıyla yapılan araştırmada; yerel radyoların, ulusal radyolara oranla daha çok dinlenildiği kanıtlanmıştır. Bu araştırmaya göre yerel radyoların dinlenme oranı %58'dir.
Araştırma bulgularına göre, dinleyicilerin % 30.2'si çok sık radyo dinlediğini ifade ediyor. Arada sırada radyo dinleyenlerin oranı ise % 49.7. Gençler, yaşlılardan daha sık radyo dinliyor. Yaş yükseldikçe radyo dinleme sıklığı düşüyor. 15-20 yaş arasındaki dinleyicilerin % 39'u çok sık radyo dinlediğini belirtirken, 61 ve daha yukarı yaşlarda bu oran %19.6'ya kadar iniyor. Bekarlar (%35), evlilerden (% 27.8); eğitim düzeyi düşük olanlar (%30.3), yüksek eğitimlilerden (%25.4) daha sık radyo dinliyor. En sık radyo dinleyenler, mesleklerine göre şöyle sıralanıyor: Esnaf ve sanatkar %37.1, öğrenci % 34, işçi % 33.3, emekli % 29. Radyoyu, dinleyicilerin % 66.9'u evde, % 31.1'i iş yerinde, % 25.1'i arabada/yolculukta dinliyor.

NEDEN RADYO REKLAMI
-Unutmayın ki radyo dinlemek, neredeyse zahmetsiz bir iştir. Ayrıca radyo dinlemek, yüksek maliyetler gerektiren bir olgu değildir. Eğer radyonuz yoksa bile bir radyo edinmenin maliyeti sadece 2 liradır ve radyo dinlemek için meşgul olduğunuz işi bırakmanız gerekmez. Üstelik radyo dinlemek için yer veya mekana ihtiyaç duymazsınız.
-Radyo reklamlarının tüketici üzerindeki etkisi ve maliyetlerinin, televizyon ve gazete reklamlarına göre daha düşük olması, radyonun reklam kampanyalarında diğer medyalara göre daha verimli olmasını sağlıyor.
-Radyo, oldukça esnek bir medya organıdır ve insanlara günün her saati ulaşabilir. İşinizin başında, yolculukta, ev işleriyle uğraşırken, kısaca, başka şeyler yaparken de radyo dinlersiniz. Ayrıca insanlar, radyodan duydukları şeyle o sıralar ilgililerse, mesaj tam olarak hedefe ulaşmış olur. Radyonun farkındalık oluşturmada ve hızlı tüketim ürünlerinde satışları artırdığı da bir gerçektir.
-Radyoda, reklamınız her an her yerde birinin kulağına mutlaka ulaşıyor olur. Radyo reklamı aynı zamanda bir prestij kaygısından kaynaklanır. Firmalar ihtiyaçları olduğu için değil, prestij ve imajlarını daima canlı ve taze tutmak için çok kısa dahi olsa, devamlı reklam ile dinleyicilerin karşısında olurlar. Çünkü reklamın asıl amacı tanıtım yapmak değil, sürekli akılda kalmaktır.
-Radyolar, Boğaziçi Üniversitesi tarafından 1999 yılında, medya araçları arasında en samimi araç olarak tespit edilmiştir. Radyo reklamı, etkisini biraz da dinleyici kitlesinin homojen yapısından alır. Radyo dinleyicisi hiçbir zaman sabit değildir. Araçlar bunun en güzel örneğidir. Ayrıca insanlar radyoyu her ortamda dinleyebilirler. Radyo dinleyicisi özgürdür ve iletilenler daha rahat algılanır. Günün her saatinde TV izleyemezsiniz ama işinizi aksatmadan da radyoyu dinleyebilirsiniz, İnsanlar radyoyu dinlerken, kendileriyle birebir konuşuluyormuş duygusu yaşarlar, radyoyla özel bir bağ kurarlar ve bu da kişisel bir güven duymalarına neden olur. İşte bu ilişkinin içinde radyo etkileyicidir.

CANLI YAYIN SPONSORLUĞU
Canlı yayınlar gün içinde dinleyicilerin en yoğun olduğu programlardır. Dolayısıyla reklamın dinleyiciye ulaşma başarısı fazladır. Programı bekleyen dinleyicilerin, giriş-çıkış jenerikleri ve reklama gidiş-dönüş ara jenerikleri ile reklamı duymama imkanları yok gibidir.
Genellikle canlı yayınlar 2 saat yapıldığı için, reklam; 2 saatlik program saati içerisinde minimum 8 tekrar ile dinleyiciye ulaşır. Ayrıca, saat 00:00'dan itibaren başlayan tekrar yayınlarda da gündüz yayınları gibi sponsor firma reklamları yayınlanır.

REKLAM PRODÜKSİYON
Bir reklamın alt yapısı, yani prodüksiyonu ne kadar iyi olursa, reklamın etkisi o derece çoğalır. Reklam kuşaklarında yer alacak reklam spotları buna istinaden profesyonel ajanslara yaptırılır ve ayrı bir maliyeti vardır. Ancak bu maliyetler çok düşüktür. Metinleri Nihat Mermer tarafından yazılmış ve prodüksiyon için ajanslara gönderilmiş bazı reklam örneklerini ''Örnek Reklamlar'' bölümünden dinleyebilirsiniz.

 
 
       


web tasarım ege Bilgisayar